Projektowanie książek

Jakie znaczenie ma profesjonalny projekt?

Pamiętasz książki, które czytało się powoli i ciężko, mimo że były ciekawe? Czytelnik zazwyczaj nie potrafi wskazać powodu tych odczuć – w końcu tekst spełniał jego wymagania – a jednak coś osłabia jego opinię o publikacji. Takie sytuacje to najczęściej skutek złego projektu książki.

A może przypominasz sobie te książki, w których strony „same uciekają”? Takiego efektu nie osiągnie nawet najlepszy tekst, jeśli będzie nieczytelnie złożony.

Książkę „dobrze się czyta” nie tylko dzięki autorowi, redaktorowi i korektorowi, ale również dzięki grafikowi DTP, czyli osobie odpowiedzialnej za projekt i skład książki. Oprawa wizualna, dobór kroju pisma, jego rozmiaru, odstępów między wersami, wyrazami, a nawet literami ma bardzo duży wpływ na to, jak czytelnik odbiera tekst.

Sukces książce zapewnia troska o jakość – zarówno merytoryczną, jak i wizualną. Tu warto podkreślić, że jakość wizualna oznacza połączenie estetyki i funkcjonalności.

Podczas projektowania książki ważne są dla mnie:

• czytelność, czyli funkcjonalność,
• komfort lektury,
• estetyka,
• profesjonalny wygląd, dopasowany do tematu i odbiorcy.

Zależy mi na tym, żeby Twoja publikacja została odebrana tak dobrze, jak na to zasługuje. Dlatego na każdym etapie pracy ściśle współpracuję z klientem.

Jak to wygląda w praktyce?

  1. Ustalamy Twoje potrzeby i oczekiwania.
  2. Na podstawie fragmentu publikacji przygotowuję projekt, który konsultujemy.
  3. Po osiągnięciu efektu, z którego jesteśmy zadowoleni, pracuję nad dalszą częścią książki.
  4. Po złożeniu całości nanosimy ewentualne poprawki.

Przykładowe publikacje

Myślenice w oczach mieszkańców

Strona tytułowa rozdziału
Przykładowa rozkładówka z ilustracją
Przykładowa rozkładówka z przypisem
Przykładowa rozkładówka z podrozdziałem
Przykładowa rozkładówka z fragmentem wywiadu

Czasopismo naukowe MASKA

Stopka redakcyjna i spis treści
Strona tytułowa numeru
Strona tytułowa artykułu
Przykładowa rozkładówka
Przykładowa rozkładówka z cytatami blokowymi
Strona z bibliografią i abstraktami w wersji polskiej i angielskiej

Kulturowe wizerunki przestrzeni domowych

Strona tytułowa tomu
Wstęp
Strona tytułowa artykułu
Przykładowa rozkładówka z ilustracjami
Przykładowa rozkładówka z rozbudowaną tabelą

Tabele, wykresy, schematy

Tabele, schematy i wykresy są integralną częścią projektu publikacji – i jako takie powinny być wizualnie dostosowane do pozostałych jej elementów. Najczęściej są one dostarczane w formie plików graficznych lub tworzonych automatycznie w programach do edycji tekstów, które najczęściej trzeba przerysować. Wykresy to bardzo precyzyjne grafiki, dlatego przy ich przerysowywaniu i dostosowywaniu do własnych potrzeb konieczna jest dokładność.

Tabele natomiast wymagają uważności na proporcje, które powinny być spójne, a jednocześnie jak najlepiej dopasowane do zawartości.

Przykładowa rozbudowana tabela z książki „Kulturowe wizerunki przestrzeni domowych”

Okładki

Miałam okazję projektować również okładki kilku książek, które składałam. Osobiście lubię, kiedy korespondują one z projektem wnętrza, dlatego z dużą przyjemnością przyjęłam te propozycje.

Okładka książki „Myślenice w oczach mieszkańców”
Okładka książki „Kulturowe wizerunki przestrzeni domowych”
Okładka książki „Literackie wizerunki przestrzeni domowych”

O projektach

Ebooki w formatach epub i mobi

Ebooki w formatach, które umożliwiają ponowne wlewanie tekstu, czyli dostosowują szerokość wersów i rozmiar czcionki do urządzenia oraz preferencji użytkownika, są w dzisiejszych czasach bardzo cenione przez czytelników. Niestety ich użycie ogranicza nas wizualnie – uniemożliwia bowiem pełne przełożenie efektu wizualnego. Dlatego trzeba rozważyć, co dla danego materiału będzie korzystniejsze. Chętnie doradzę, jeśli nie jesteś pewien/pewna, co będzie dla Twojej książki najlepsze.


Masz pytanie? Napisz do mnie.

Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej o tym, jak wygląda praca nad książką, zapraszam do kontaktu – chętnie odpowiem na wszelkie pytania. 🙂